Zasadniczo powierzchnie tworzyw sztucznych mają niską energię powierzchniową i są chemicznie obojętne. Ze względu na te właściwości powierzchnie mają słabą podatność na powlekanie powłokami, farbami drukarskimi itp. Dlatego wtórna obróbka folii z tworzyw sztucznych wymaga ich modyfikacji.
Obróbka koronowa nakłada spolaryzowaną grupę funkcyjną na powierzchnię materiału, aby poprawić jej właściwości hydrofilowe, zapobiegając w ten sposób niepowodzeniom przy powlekaniu i problemach z drukowaniem.
W ostatnich latach pojawiło się wiele funkcjonalnych folii o małej energii powierzchniowej, co sprawia, że ​​potrzebne jest zastosowanie obróbki koronowej w procesie konwersji. Doprowadziło to do rozszerzenia obróbki koronowej na nowe technologie, których typowym przykładem jest obróbka plazmą gazową.
Właściwości obróbki wyładowaniami koronowymi zostały również zastosowane do innych celów, w tym usuwania filmu olejowego z folii metalowych, obróbki przeciwmgielnej płyt plastikowych itp. oraz ułatwienia transferu powierzchniowego dodatków.

Obróbka koronowa i obróbka plazmowa 

Typowe zastosowania obróbki koronowej i plazmowej

 

  • aktywacja powierzchni / obróbka koronowa przed drukowaniem
  • aktywacja powierzchni / obróbka koronowa przed laminowaniem
  • aktywacja powierzchni / obróbka koronowa przed powlekaniem
  • usuwanie filmu olejowego (z folii aluminiowej itp.)
  • usuwanie zamgleń
  • ułatwienie transferu z powierzchni dodatków itp.

 

Kontakt z nami
Prosimy o kontakt w przypadku pytań czy sugestii